Bezpieczeństwo na budowie

Budownictwo, obok górnictwa i rolnictwa, należy do sekcji gospodarki o jednym z najwyższych wskaźników statystycznych wypadkowości.

Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie i higienie pracy pracownicy mają obowiązek zapewnienia, że podejmą całą pracę w sposób bezpieczny, uwzględniając również bezpieczeństwo wszystkich innych osób wokół nich.

Wg pracodawców, ok. 70% przyczyn wypadków na budowie wynikało z nieostrożnego zachowania poszkodowanych pracowników (dane uzyskane ze statystycznych kart wypadków). Te związane z zaniedbaniami w zakresie ogólnej organizacji pracy na budowie lub organizacji stanowisk pracy stanowiły ok. 17%. Natomiast przyczyny techniczne (pozostałe 13%) wynikały głównie z wad konstrukcyjnych i niewłaściwej eksploatacji maszyn i urządzeń technicznych.

Aby zredukować do minimum ryzyko wystąpienia potencjalnego zagrożenia życia lub zdrowia pracowników budowlanych, należy ściśle przestrzegać kilku zasad:

  • Zawsze używać odpowiedniego wyposażenia ochronnego
  • Znakować swoje produkty
  • Zgłaszać wszelkie potencjalne problemy do przełożonego
  • Przeprowadzać regularnie szkolenia z przepisów BHP

Pracownicy budowlani powinni być ubrani w wygodne spodnie z długimi nogawkami i kieszeniami, które są niezbędne do przechowywania miarki, ołówka itp. Praktyka wykazuje, że najlepsze są tzw. ogrodniczki. Spodnie powinny być uszyte z materiału odpornego na rozdarcie i oddychającego. Inne spodnie przeznaczone są do pracy latem, a inne w okresie zimowym. Te drugie są ocieplane i nieprzemakalne. Do noszenia narzędzi lepsze są skórzane pasy z kieszeniami i kaburami.

Ważnym aspektem wyposażenia są również buty. W ich przypadku liczy się antypoślizgowa podeszwa i wkładka antyprzebiciowa, chroniąca stopę, gdy nastąpi się na gwóźdź lub inny ostry przedmiot. Warto, żeby buty robocze miały wzmocnione czubki.

Ważne i przydatne są także: nauszniki, uprzęże dekarskie czy kombinezony flizelinowe.

Uwaga! Odzież ochronna powinna zapewnić widoczność pracownika dzięki elementom odblaskowym.