Ścianki karton-gips

Płyty kartonowo-gipsowe (zwane też regipsem i karton-gipsem) różnią się pod względem wielkości i właściwości. Dzięki temu można dopasować je do wymiaru pomieszczenia, a także do warunków, jakie w nim panują.

Płyta g-k stosowana jest jako materiał do wykonania:

 • sufitów podwieszanych,
 • zabudowy poddaszy, 
 • ścian działowych,
 • przedścianek,
 • suchych tynków.

Pierwszym etapem  budowy ścianki g-k jest wznoszenie szkieletu. Następnie należy poprowadzić okablowanie. W następnej kolejności wypełnić przestrzeń między ścianami wełną mineralną, a na końcu przykręcić płyty z drugiej strony, tworząc zamknięcie ścianki.

Jeżeli w ściance mają być zamontowane drzwi, w profilu podłogowym zostawiamy odpowiednią przerwę, w zależności od szerokości drzwi.

Wszystkie łączenia miedzy płytami oraz między płytami a ścianami i sufitem pokrywamy samoprzylepną siatką lub flizeliną.

Następnie, szpachlujemy je i wygładzamy. Wyschniętą powierzchnię ściany wykańczamy gruntując, malując lub w inny sposób.

Zalety – łatwość obróbki oraz szybkie wygładzanie nierównej powierzchni ścian.

Wady – łatwo je przypadkowo uszkodzić, ponieważ są stosunkowo kruche.

Jak rozpoznać profesjonalną firmę?

Sfera usług remontowo-budowlanych jest obszerna, a więc należy dobrze rozeznać się w branży przed wyborem usługodawcy.

Bezapelacyjnie motorem napędowym rzetelności uslugodawcy z sfery remontowej są opinie wcześniejszych klientów wykorzystujących interesującą nas firmę.

Zapoznając się z ofertami różnych firm, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na ich doświadczenie, a także realizacje.

Pozytywne referencje są w stanie nam powiedzieć, iż obserwowana przez nas firma działa profesjonalnie oraz w pełni uczciwie. Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie opinii na temat wybranej ekipy. Najczęściej są one wystawiane przez inne firmy, z którymi współpracowały, lub dla których były podwykonawcą.

Nie ma dyskusji – większy ułamek rzetelnych usługodawców z dziedziny budowlanej cechuje się dużym zakresem przyrządów, które konkretnie rzutują na efekt prac, jak również czas działań. Aby rzetelnie sprawdzić firmę wykonawczą dopytajmy się także, jakim sprzętem dysponuje. To ważne, ponieważ brak odpowiedniego sprzętu i konieczność jego wypożyczenia może spowodować niepotrzebne przestoje w pracach budowlanych.

Kolejną najważniejszą cechą rzetelnej firmy są wyuczeni pracownicy. Zbyt mała ilość znajomości fachu bezapelacyjnie wpływa na efekt prac, a z pewnością na trwałość wykonywanych czynności, które proporcjonalnie nakładów finansowych wliczonych w pracę powinny być wieloletnie.

Bezpieczeństwo na budowie

Budownictwo, obok górnictwa i rolnictwa, należy do sekcji gospodarki o jednym z najwyższych wskaźników statystycznych wypadkowości.

Zgodnie z ustawą o bezpieczeństwie i higienie pracy pracownicy mają obowiązek zapewnienia, że podejmą całą pracę w sposób bezpieczny, uwzględniając również bezpieczeństwo wszystkich innych osób wokół nich.

Wg pracodawców, ok. 70% przyczyn wypadków na budowie wynikało z nieostrożnego zachowania poszkodowanych pracowników (dane uzyskane ze statystycznych kart wypadków). Te związane z zaniedbaniami w zakresie ogólnej organizacji pracy na budowie lub organizacji stanowisk pracy stanowiły ok. 17%. Natomiast przyczyny techniczne (pozostałe 13%) wynikały głównie z wad konstrukcyjnych i niewłaściwej eksploatacji maszyn i urządzeń technicznych.

Aby zredukować do minimum ryzyko wystąpienia potencjalnego zagrożenia życia lub zdrowia pracowników budowlanych, należy ściśle przestrzegać kilku zasad:

 • Zawsze używać odpowiedniego wyposażenia ochronnego
 • Znakować swoje produkty
 • Zgłaszać wszelkie potencjalne problemy do przełożonego
 • Przeprowadzać regularnie szkolenia z przepisów BHP

Pracownicy budowlani powinni być ubrani w wygodne spodnie z długimi nogawkami i kieszeniami, które są niezbędne do przechowywania miarki, ołówka itp. Praktyka wykazuje, że najlepsze są tzw. ogrodniczki. Spodnie powinny być uszyte z materiału odpornego na rozdarcie i oddychającego. Inne spodnie przeznaczone są do pracy latem, a inne w okresie zimowym. Te drugie są ocieplane i nieprzemakalne. Do noszenia narzędzi lepsze są skórzane pasy z kieszeniami i kaburami.

Ważnym aspektem wyposażenia są również buty. W ich przypadku liczy się antypoślizgowa podeszwa i wkładka antyprzebiciowa, chroniąca stopę, gdy nastąpi się na gwóźdź lub inny ostry przedmiot. Warto, żeby buty robocze miały wzmocnione czubki.

Ważne i przydatne są także: nauszniki, uprzęże dekarskie czy kombinezony flizelinowe.

Uwaga! Odzież ochronna powinna zapewnić widoczność pracownika dzięki elementom odblaskowym.

Sufity podwieszane


Sufit podwieszany to sufit o lekkiej konstrukcji, umieszczony poniżej stropu, aby utworzyć np. specjalną przestrzeń – tzw. przestrzeń technologiczna – gdzie znajdują się wszelkie instalacje, które są poprowadzone tuż pod stropem i pozwalają dowolnie rozprowadzać elementy oświetlenia, klimatyzacji bądź ogrzewania na całej jego powierzchni. Dodatkowo zmniejszają one ogrzewaną powierzchnię, co pozwala znacznie zaoszczędzić.

Sufity podwieszane najczęściej montuje się w pomieszczeniach o bardzo wysokim stropie.

W przypadku występowania wymagań bezpieczeństwa pożarowego w budynku zapewniają zabezpieczenie przeciwpożarowe konstrukcji czy instalacji znajdujących się pomiędzy stropem a powierzchnią wykończenia.

Sufit podwieszany pełni też funkcję dekoracyjną. Odpowiednio wykonany podkreśla stylistykę pomieszczenia i zwraca uwagę na wybrane fragmenty aranżacji.

Innym, nieoczywistym zastosowaniem sufitów podwieszanych jest możliwość optycznego powiększenia wnętrza. Stosując półki sufitowe na oświetlenie LED, możesz zróżnicować poziomy sufitów. W wyniku takiego zabiegu pomieszczenie będzie wyglądało na wyższe niż w rzeczywistości.

Sufity podwieszane możemy podzielić ze względu na rodzaj materiału, z którego zrobione są płyty sufitowe lub rodzaj stelaża.

Płyty gipsowo-kartonowe są z pewnością najbardziej popularne, ponieważ budowa sufitu z takich płyt jest dość prosta, gdyż na gipsowy rdzeń zostaje z obu stron nałożony wielowarstwowy karton. Można także bardzo łatwo pomalować je na dowolny kolor.

Inne rodzaje sufitów podwieszanych to:

 • mineralne miękkie,
 • mineralne twarde,
 • drewniane,
 • metalowe.

Decydując się na sufit podwieszany trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na dopasowanie rodzaju płyty do warunków wilgotnościowych w danym pomieszczeniu.

Elewacje

Elewacja to zewnętrzna powierzchnia ściany budynku ze wszystkimi znajdującymi się na niej elementami. Elewacja domu nie tylko pełni funkcję ozdobną, ale również chroni przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych.

Elewacje można podzielić ze względu na rodzaj ich wykończenia na:

 • elewacje z kamienia naturalnego
 • elewacje z cegły
 • elewacje drewniane
 • elewacje szklane
 • elewacje tynkowe
 • elewacje z płytek klinkierowych
 • elewacje z tworzywa sztucznego (Np. PCV)
 • elewacje z paneli elewacyjnych HPL

Sposób wykończenia natomiast, determinuje między innymi technologia w jakiej zostały wkonane ściany zewnętrze, a wśród nich wyróżniamy ściany:

 • jednowarstwowe
 • dwuwarstwowe
 • trójwarstwowe
 • szkieletowe

Elewacje wykańcza się po zakończeniu wszelkich prac mokrych w pomieszczeniach. W większości nowych domów ściany zewnętrzne ociepla się i tynkuje.

Wrzesień do najlepsza pora na wykończenie elewacji. W upalne, słonecznie dni, gdy temperatura powietrza przekracza 25°C, tynki mogą zbyt szybko wysychać, zanim dobrze zwiążą się z podłożem – w konsekwencji mogą odpadać.

Niezależnie od tego czy malujemy nowe ściany, czy też odnawiamy stare, musimy dokładnie wiedzieć, jaki jest rodzaj podłoża oraz jaka farba będzie do niego pasować. Jeżeli o to nie zdbamy będzie to prowadziło do powstawania szkód i wad nowych powłok.

Dobra elewacja powinna być:

TRWAŁA,

ESTETYCZNA,

ŁATWA W UTRZYMANIU,

CHRONIĆ PRZED CZYNNIKAMI ATMOSFERYCZNYMI.

Kubatura budynku

Pojęcie „kubatura budynku ” oznacza dosłownie jego objętość i jest jednym z podstawowych pojęć podczas budowy każdego obiektu budowlanego. 

Kubaturę budynku oblicza się zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rozwoju Regionalnego i Budownictwa z dnia 3 kwietnia 2001 roku. Aby pomiary były prawidłowe, należy zapoznać się z Polskimi Normami Pomiaru Powierzchni PN-ISO 9836.

Image converted using ImgCvt

W budownictwie stosowane są dwa rodzaje kubatury budynku – kubatura brutto i kubatura netto.

Kubatura netto – to przestrzeń użytkowa budynku, czyli przestrzeń, po której się poruszamy. Są po podłogi, sufity, części podziemne, tarasy, balkony itp. Obliczamy ich pole i mnożymy razy wysokość ściany w pomieszczeniu.

Kubatura brutto – to całość przestrzeni, jaką wypełnia dom razem ze ścianami, strychem i dachem. Od posadzki wyrównawczej na gruncie (na parterze) do podłogi na stropie oraz od górnej powierzchni podłogi na stropie (na piętrze) do folii osłaniającej izolację cieplną na dachu. Jeżeli budynek posiada kilka pięter, analogicznie obliczamy wynik dla każdej kondygnacji.

Klimatyzacje przemysłowe

Na rynku istnieje wiele typów klimatyzacji przemysłowej.

Są nimi m.in.:

– klimatyzacja VRF lub VRV,
– klimatyzacja z systemem multi-split,
– układ klimakonwektorów agregatu chłodniczego,
– klimatyzatory precyzyjne
– klimatyzatory centralne i dachowe.

Klimatyzacja przemysłowa odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu idealnej temperatury pracy w fabrykach i jednostkach produkcyjnych. Przed złożeniem zamówienia na instalację u dowolnej firmy należy wcześniej rozważyć ich rodzaje, zużycie energii i procedurę instalacji.

W fabrykach i przemyśle klimatyzacja odgrywa kluczową rolę, zwłaszcza gdy ma do czynienia z sektorami wrażliwymi, takimi jak towary rolne, magazyny i produkty mleczarskie. W tych lokalizacjach nieprawidłowe działanie systemu HVAC nawet przez kilka godzin może skutkować ogromnymi stratami. Z tego powodu właściciele fabryk przywiązują dużą wagę do serwisu klimatyzacji. Dzieje się tak głównie dlatego, że w fabrykach nadal występują duże przestrzenie i kosztowne, wydajne urządzenia chłodzące. Mały błąd przy podejmowaniu decyzji może skutkować ogromną utratą dochodów dlatego polecamy wszystkim firmom szczegółowe zapoznanie się z tematem i zasięgnięcie opinii u specjalistów.

Bierna ochrona przeciwpożarowa

Bierna ochrona przeciwpożarowa to ochrona tych elementów budowy, nad którymi nie ma żadnej kontroli w przypadku zaistnienia warunków pożaru. Elementy bierne są wbudowane na stałe w konstrukcję (np. obudowa konstrukcji z płyt) w zależności od rodzaju posiadanej konstrukcji. Wyróżniamy trzy główne typy konstrukcji budowlanych:

Konstrukcje stalowe

Konstrukcje żelbetowe

Konstrukcje drewniane

Zabudowy sufitów i ścian w obiektach przemysłowych

Zajmujemy się wykonywaniem ścianek i sufitów z różnorodnych materiałów.

W naszej ofercie znajdą Państwo:

– ścianki kartonowo-gipsowe

Jest to materiał budowlany, mający postać arkuszy składających się z gipsu zabezpieczonego tekturą.

– ścianki z arpanel

Zbudowane są z izolacyjnych płyt warstwowych. Stosuje się je do wykonania dachów i ścian w konstrukcji stalowej i żelbetowej.

– sufity podwieszane

– sufity kartonowo-gipsowe

– sufity armstrong

Wykonane są z paneli o nazwie armstrong.