Sufity podwieszane


Sufit podwieszany to sufit o lekkiej konstrukcji, umieszczony poniżej stropu, aby utworzyć np. specjalną przestrzeń – tzw. przestrzeń technologiczna – gdzie znajdują się wszelkie instalacje, które są poprowadzone tuż pod stropem i pozwalają dowolnie rozprowadzać elementy oświetlenia, klimatyzacji bądź ogrzewania na całej jego powierzchni. Dodatkowo zmniejszają one ogrzewaną powierzchnię, co pozwala znacznie zaoszczędzić.

Sufity podwieszane najczęściej montuje się w pomieszczeniach o bardzo wysokim stropie.

W przypadku występowania wymagań bezpieczeństwa pożarowego w budynku zapewniają zabezpieczenie przeciwpożarowe konstrukcji czy instalacji znajdujących się pomiędzy stropem a powierzchnią wykończenia.

Sufit podwieszany pełni też funkcję dekoracyjną. Odpowiednio wykonany podkreśla stylistykę pomieszczenia i zwraca uwagę na wybrane fragmenty aranżacji.

Innym, nieoczywistym zastosowaniem sufitów podwieszanych jest możliwość optycznego powiększenia wnętrza. Stosując półki sufitowe na oświetlenie LED, możesz zróżnicować poziomy sufitów. W wyniku takiego zabiegu pomieszczenie będzie wyglądało na wyższe niż w rzeczywistości.

Sufity podwieszane możemy podzielić ze względu na rodzaj materiału, z którego zrobione są płyty sufitowe lub rodzaj stelaża.

Płyty gipsowo-kartonowe są z pewnością najbardziej popularne, ponieważ budowa sufitu z takich płyt jest dość prosta, gdyż na gipsowy rdzeń zostaje z obu stron nałożony wielowarstwowy karton. Można także bardzo łatwo pomalować je na dowolny kolor.

Inne rodzaje sufitów podwieszanych to:

  • mineralne miękkie,
  • mineralne twarde,
  • drewniane,
  • metalowe.

Decydując się na sufit podwieszany trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na dopasowanie rodzaju płyty do warunków wilgotnościowych w danym pomieszczeniu.